Urlop to czas, kiedy możemy oderwać się od codziennej pracy i odpocząć. Musimy jednak pamiętać o zagrożeniach z jakimi możemy się spotkać, zwłaszcza gdy na miejsce wypoczynku wybieramy region odrębny kulturowo, lub w którym występują niepokoje społeczne. Dlatego powinniśmy dokładnie zaplanować wyjazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Przypominamy, że przed podjęciem decyzji dotyczącej miejsca wypoczynku, warto sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych jakie są rekomendacje dla wybranego przez nas regionu świata. Aktualnie, dla jednych z bardziej popularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków – Egiptu i Tunezji, MSZ wydał ostrzeżenie – NIE PODRÓŻUJ.

Przed wyjazdem za granicę warto zarejestrować się w e-konsulacie (https://secure.e-konsulat.gov.pl/Default.aspx) – w systemie „Odyseusz”. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej za granicą, w miejscu gdzie przebywamy, Ministerstwu Spraw Zagranicznych będzie łatwiej nawiązać z nami kontakt  oraz udzielić niezbędnych informacji i pomocy przez właściwą placówkę dyplomatyczną. Rejestracja jest dobrowolna. Warto z niej skorzystać.

Należy także pamiętać o ubezpieczeniu. Wyjeżdżając za granicę na wypoczynek zorganizowany przez biuro podróży, z reguły każdy z nas jest ubezpieczony. Warto jednak sprawdzić zakres tego ubezpieczenia. Najlepiej przeanalizować własne potrzeby, ocenić ryzyko i zagrożenia i, ewentualnie wykupić ubezpieczenie dodatkowe.

Poradnik: Bezpieczny urlop