Ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem obowiązują praktycznie na całego kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności – burza to niezwykle niebezpieczne zjawisko atmosferyczne. 

Według ostrzeżeń IMGW (1. i 2.stopnia) mieszkańcy całej Polski (z wyłączeniem województwa opolskiego i dolnośląskiego) mogą spodziewać się dziś silnego wiatru oraz burz z gradem. IMGW przewiduje, że Polsce północno-wschodniej i wschodniej zjawisko może mieć gwałtowny charakter.

Obowiązujące ostrzeżenia:

  • 2.stopnia: silne burze z gradem w woj.: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim;
  • 1.stopnia: burze z gradem w woj.: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim;
  • 1.stopnia: intensywne opady deszczu w woj.: pomorskim i zachodniopomorskim,
  • 1.stopnia: silny wiatr w woj.: podkarpackim, małopolskim, śląskim;
  • 2.stopnia: silny wiatr w woj. pomorskim.

Przypominamy, że podczas burz należy unikać przebywania pod drzewami, a także na otwartej przestrzeni i w pobliżu przedmiotów wykonanych z metalu – mogą „przyciągać” pioruny. W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić. Burzom towarzyszy również silny wiatr. Prosimy o usunięcie z balkonów i parapetów przedmiotów, które porwane przez wiatr mogłyby stanowić zagrożenie.

burze z gradem 17.06.2016