panthermedia_8702934_5500x4119

CMX16 jest ćwiczeniem zarządzania kryzysowego, podczas którego Sojusz będzie sprawdzał procedury konsultacji i podejmowania decyzji na strategicznym, polityczno-militarnym poziomie. Udział w nim weźmie cywilny i wojskowy personel państw członkowskich, Kwatery Głównej NATO oraz obu Dowództw Strategicznych. Tegoroczne ćwiczenie zostanie przeprowadzone w dniach 9-16 marca 2016 roku.

Zgodnie z deklaracją ze szczytu NATO w Walii, CMX16 zostanie przeprowadzony w oparciu o fikcyjny lecz realistyczny scenariusz, w którym przewidziane zostało wystąpienie zagrożeń wymagających uruchomienia różnego rodzaju działań, aż po możliwość uruchomienia działań przewidzianych w artykułach 4. i 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Scenariusz będzie koncentrował się na kwestiach kolektywnej obrony, z uwzględnieniem zagrożeń hybrydowych, w których użyte zostaną zintegrowane środki wojskowe, paramilitarne i cywilne. Oznacza to, że podczas ćwiczenia zostanie sprawdzona wszechstronna odpowiedź na kompleksowy cywilno-wojskowy scenariusz.

CMX16 jest ćwiczeniem aplikacyjnym, a w związku z tym, żadne realne siły i środki nie będą zaangażowane w jego przebieg.

Obserwatorem ćwiczenia będzie Unia Europejska. Wezmą w nim udział również państwa partnerskie NATO – Finlandia i Szwecja.

Koordynatorem CMX16 w Polsce jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a uczestnikami m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora w ćwiczenie zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Ćwiczenia NATO CMX są organizowane od 1992 roku. CMX16 jest dwudziestym z serii, a czternastym, w którym uczestniczy Polska.