Analiza i ocena zdarzeń, które mogą wywołać kryzys podczas Światowych Dni Młodzieży – takie jest najważniejsze zadanie zespołu roboczego Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który dziś rozpoczął pracę w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Grupę powołała premier Beata Szydło, a na jej czele stoi dyrektor RCB Marek Kubiak. Podobny zespół roboczy pracował podczas szczytu NATO.

Kilkunastoosobowy zespół pracuje 24 godziny na dobę w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Eksperci na bieżąco monitorują wszystkie działania przy Światowych Dniach Młodzieży.

„Jesteśmy na stałe połączeni dzięki wideokonferencji ze sztabami w Krakowie i Katowicach, wszystko po to, żeby jak najszybciej działać tak, żeby nie dopuścić do powstania kryzysu”

tłumaczy wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

W zespole działają przedstawiciele między innymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz podległych służb, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Eksperci będą pracować do 1 sierpnia. Zespół roboczy Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w takiej formule funkcjonuje po raz drugi. Wcześniej był powołany przez premier Beatę Szydło w trakcie szczytu NATO.