RAPORT DOBOWY powstaje w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w Krajowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. W ogólnodostępnej, publikowanej na naszej stronie części raportu znajdą Państwo syntetyczne informacje o sytuacjach kryzysowych, odnotowanych w kraju w ciągu ostatniej doby oraz informacje o zdarzeniach zagranicznych, które mogą się przekładać na zarządzanie kryzysowe w Polsce.

20.05.2019


Ostrzeżenia IMGW

Stan na o godz. 8.00:

  • burze z gradem na terenie województwa podkarpackiego – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje do godz. 21.00, 21 maja;
  • burze z gradem na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje do godz. 21.00, 21 maja.

 


Prognoza zagrożeń

20 maja możliwe burze (ostrzeżenie 1. stopnia) na terenie całego kraju za wyjątkiem województw: lubuskiego i wielkopolskiego.

Zjawisko może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, powodować uszkodzenia linii energetycznych i utrudnienia komunikacyjne.


Zagrożenie lawinowe

20 maja (stan na godz. 7.00) w Tatrach obowiązuje 1. stopień (niski) zagrożenia lawinowego.


Przekroczenia stanów alarmowych

20 maja (stan na godz. 5.00) stan alarmowy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły. Stan ostrzegawczy – na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły.


Utonięcia

19 maja, na terenie kraju, nikt nie utonął. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 36 przypadki utonięć.


Zagrożenie pożarowe

19 maja jednostki straży pożarnej prowadziły działania przy 8 pożarach lasów.


Zagrożenia miejscowe

19 maja, na terenie kraju, straż pożarna odnotowała 438 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych (silnych wiatrów, opadów deszczu oraz przyborów wód) – najwięcej w województwach: mazowieckim – 107, śląskim – 98 i podkarpackim – 83.