RAPORT DOBOWY powstaje w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w Krajowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. W ogólnodostępnej, publikowanej na naszej stronie części raportu znajdą Państwo syntetyczne informacje o sytuacjach kryzysowych, odnotowanych w kraju w ciągu ostatniej doby oraz informacje o zdarzeniach zagranicznych, które mogą się przekładać na zarządzanie kryzysowe w Polsce.

22.01.2019


Ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenia IMGW (stan na godz. 8.00):

  • silny mróz (ostrzeżenie 1. stopnia) z temperaturą do -18°C na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego – obowiązuje do godz. 10.30, 23 stycznia.

 

 


Prognoza zagrożeń

22 stycznia możliwy silny mróz (ostrzeżenie 1. stopnia), z temperaturą do -15°C na terenie województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Zjawisko może powodować utrudnienia komunikacyjne oraz uszkodzenia linii napowietrznych.


Zagrożenie lawinowe

22 stycznia (stan na godz. 7.00) w Karkonoszach obowiązuje 3. stopień (znaczny) zagrożenia lawinowego, natomiast w Bieszczadach, Tatrach i na Babiej Górze – 2. stopień (umiarkowany).


Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych

22 stycznia (stan na godz. 5.00) stan alarmowy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry, natomiast stan ostrzegawczy – na 4 stacjach w dorzeczu Wisły, 8 w dorzeczu Odry i na 1 stacji rzek Przymorza.


Warunki drogowe

22 stycznia (stan na godz. 7.00), według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie drogi krajowe są przejezdne – pracuje na nich 268 pojazdów do zimowego utrzymania nawierzchni.

Występujące utrudnienia:

  • opady deszczu na terenie województwa zachodniopomorskiego;
  • mgła na terenie województw: pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i małopolskiego.

Ocena jakości powietrza (PM10)

22 stycznia (stan na godz. 9.00), wg polskiego indeksu jakości powietrza, w kraju występują wartości:

  • bardzo złe w: Żarach i Nowej Soli (województwo lubuskie), Dusznikach-Zdroju i Dzierżoniowie (województwo dolnośląskie), Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu (województwo opolskie), Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Gliwicach, Zabrzu i Żywcu (województwo śląskie), Tarnowie (województwo małopolskie), Dębicy, Mielcu i Rzeszowie (województwo podkarpackie).
  • złe w: Lubaniu, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich (województwo dolnośląskie), Olesnie, Prudniku i Opolu (województwo opolskie), Częstochowie, Lublińcu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Tychach (województwo śląskie), Krakowie, Suchej-Beskidzkiej, Skawinie i Nowym Targu (województwo małopolskie), Jaśle (województwo podkarpackie).

Na pozostałym obszarze kraju występują wartości określane jako dostateczne, umiarkowane, dobre i bardzo dobre.


Wychłodzenia

21 stycznia z powodu wychłodzenia zmarły 2 osoby. Od 1 listopada z tego powodu zmarły 62 osoby.


Zatrucia tlenkiem węgla

21 stycznia nikt nie zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Od 1 października z tego powodu zmarło 30 osób.