Intensywne opady deszczu, burze oraz grad, spodziewane są dziś (26 maja) w południowej oraz południowo-wschodniej Polsce. Według ostrzeżeń IMGW na obszarze województw: małopolskiego i podkarpackiego może spaść nawet 70 mm deszczu. Na podkarpaciu opady do 60 mm mogą utrzymywać się do godzin porannych 28 maja. W Beskidzie Śląskim i Żywieckim (województwo śląskie) suma opadu wynieść może do 40 mm. W związku z prognozowaną sytuacją możliwe są lokalne podtopienia.

Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu i Podlasiu  wieczorem i w nocy zagrożeniem będą  także prognozowane burze z intensywnymi opadami deszczu oraz towarzyszącymi porywami wiatru do 65 km/h. Wysoko w Tatrach możliwe porywy wiatru nawet do 80 km/h. Prognozowany, porywisty wiatr, może powodować utrudnienia na drogach.

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia, w trzystopniowej skali, dla województw: małopolskiego i podkarpackiego oraz pierwszego stopnia dla województwa śląskiego.

Przypominamy, że podczas burz należy unikać przebywania pod drzewami a także na otwartej przestrzeni i w pobliżu przedmiotów zrobionych z metalu mogących „przyciągać” pioruny. W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić.

Przypominany także, że w  przypadku gdy mieszkamy w nisko położonym rejonie lub w pobliżu strumienia, należy zwracać uwagę na poziom wody w czasie intensywnych opadów. Deszcz nawalny lub intensywne opady w górze rzeki, szczególnie na terenach górskich lub podgórskich, mogą spowodować, że poziom wody podniesie się bardzo szybko.