Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki spotkał się, w ramach wideokonferencji, z wojewodami. Tematem był stan bezpieczeństwa w województwach w związku z silnym wiatrem, który od piątku, 9 stycznia wieje nad Polską. Wideokonferencja odbyła się w niedzielę, 11 stycznia w Rządowym Centrum Bezpieczeństwem.

Z informacji, które przekazali wojewodowie wynika, że sytuacja w regionach stabilizuje się. Systematycznie zmniejsza się liczba odbiorców pozbawionych zasilania w energię elektryczną.

W związku z tym, że dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich, na prośbę Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz przekazał dzisiaj wojewodom polecenie niezwłocznego uruchomienia procedur szacowania skutków niebezpiecznych zjawiska meteorologicznych oraz udzielenia pomocy finansowej dla poszkodowanych, minister Andrzej Halicki poprosił o jak najszybsze przesłanie tych danych do MAC, aby – jeśli zajdzie taka potrzeba – procedury przekazywania środków z funduszu celowego mogły zostać uruchomione. Zaapelował również o szczególne monitorowanie sytuacji osób, które ze względów zdrowotnych wymagają korzystania z urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz sprawdzenie, czy służby posiadają pełne zabezpieczenie do prowadzenia interwencji.

Według informacji przekazanych przez obecną na wideokonferencji Mariannę Sasim – hydrologa IMGW, pogoda stabilizuje się. Wiatr powinien osłabnąć już w pierwszej połowie nocy z niedzielę na poniedziałek, a w górach rano.

W tej chwili, z informacji jaki otrzymało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, że bez prądu pozostaje jeszcze około 238 tys. odbiorców, najwięcej w województwach: pomorskim – około 96 tys., zachodniopomorskim – 38 tys. i wielkopolskim 16 tys. Służby pracują cały czas i liczba ta systematycznie spada. Dzisiaj, o godzinie 6 rano bez prądu było 350 tys. odbiorców w całym kraju.