Uwaga! Także dziś (10.03) wieczorem i w nocy silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz.

Alert o zagrożeniu został wysłany do południowo-zachodnich powiatów województwa dolnośląskiego (dzierżoniowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lwóweckiego, strzelińskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego oraz miast na prawach powiatu: Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy).

W tych regionach porywy wiatru, wg prognoz IMGW, mogą osiągać nawet do 105m/h. Pamiętajmy, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich i:

  • usunąć z obejścia wszystkie luźne przedmioty, które porwane przez wiatr mogą wyrządzić krzywdę,
  • nie parkować samochodów pod drzewami,
  • jeżeli to możliwe, pozostać w pomieszczeniach.

 

* * *               

Alert RCB – to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np.: policji, straży pożarnej oraz urzędów i instytucji centralnych np. IMGW, a także urzędów wojewódzkich.

Na Alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Alert RCB jest wysyłany przez operatorów telefonii komórkowej na polecenie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Więcej o Alercie RCB można znaleźć na specjalnie dedykowanej podstronie: https://rcb.gov.pl/alertrcb/

oraz video „Alert RCB – pytania i odpowiedzi”