Ponad 300 nauczycieli z całej Polski wzięło udział w szkoleniu e-learningowym na temat Alertu RCB – nowego systemu ostrzegania przed zagrożeniami. Szkolenie zorganizowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Ośrodek Rozwoju Edukacji. W czwartek rozpoczyna się nabór nauczycieli na kolejną edycje kursu.

Alert RCB jest nowym SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Jest uruchamiany w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie. Otrzymują go wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych przebywający na potencjalnie zagrożonym terenie, bez względu na sieć z której się korzysta. Według badań Survey Sodahead, aż 83% 10-latków w Polsce ma swój telefon komórkowy, dlatego niezbędne jest przekazanie również najmłodszym wiedzy na temat Alertu RCB.

Kurs jest elementem szerszej kampanii skierowanej do dzieci i młodzieży. Dla szkół Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało plakaty edukacyjne, a także przygotowało specjalne animacje. Nauczycielom udostępniono materiały edukacyjne – scenariusze zajęć z uczniami. Można je pobrać na stronie RCB (https://rcb.gov.pl/alertrcb/materialy-edukacyjne-dla-nauczycieli) oraz ORE, gdzie również można zapisywać się na e-learning (https://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/3897). Uczestnicy kursu szkolą się z zasad funkcjonowania Alertu RCB oraz bezpiecznych zachowań podczas różnych zdarzeń zagrażających życiu. Wiedza ta jest potrzebna podczas prowadzenia lekcji z dziećmi i młodzieżą. Druga edycja kursu będzie prowadzona do trzeciego lutego. Jeśli będzie zainteresowanie wśród nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji planuje kolejne rekrutacje.

Więcej na temat kampanii edukacyjnej.