Pierwsze samoloty z polską pomocą humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu wylądowały dziś (4 maja) w Katmandu. Przywiozły m.in. mąkę, ryż, tabletki do uzdatniania wody, środki czystości, koce, śpiwory i łóżka polowe.

W sobotę, 2 maja z Polski wyleciało 5 samolotów (2 typu HERCULES i 3 typu CASA) z darami. W tej chwili stacjonują w New Delhi. Ze względu na wielkość lotniska w Katmandu, które może przyjąć nie więcej niż 6 samolotów jednocześnie, z New Delhi będą latały wahadłowo Herculesy.

Wśród darów przekazanych przez Polską Akcję Humanitarną, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna, wojsko i Państwową Agencję Rezerw Materiałowych znalazły się:

  • żywność – ryż, mąkę pszenna, chleb, mieszanka warzywna,
  • sprzęt medyczny i opatrunkowy – m.in. przyrządy do infuzji, maski tlenowe, cewniki, wenflony, panele ratownicze, bandaże, opatrunki na rany, płyny do dezynfekcji i infuzji, koce ratunkowe itp.,
  • namioty, koce, śpiwory, łóżka polowe oraz odzież.

Ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w przekazaniu pomocy uczestniczy Aleksander Paszkowski, który leci z darami do Nepalu.

 

 

NEPAL.OK NEPAL.OK1