Temperatury powietrza w całej Polsce wyniosą w najbliższych dniach od 30°C do 36°C. Takie upały mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, dlatego też sytuacja wymaga zwiększonej gotowości i działań służb oraz administracji. Właśnie te działania  były głównym tematem wideokonferencji z przedstawicielami wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, która odbyła się 3 lipca w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania przedstawiono m.in. rekomendacje doraźnych działań, które mogą pomóc ludziom przetrwać upały (udostępnianie publicznych klimatyzowanych pomieszczeń, kurtyny wodne, rozdawanie zimnych napojów itp.). Podkreślono konieczność przygotowania placówek ochrony zdrowia na przyjęcie zwiększonej liczby osób potrzebujących opieki. Uczestnicy spotkania zwrócili także uwagę na bardzo duże zagrożenie pożarowe w  lasach. Zastępca dyrektora IMGW przedstawił najnowsze prognozy dotyczące najbliższych dni.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstw: Gospodarki, Zdrowia,  Administracji i Cyfryzacji , Infrastruktury i Rozwoju, IMGW, PKP, KG PSP oraz wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego.

Tuż po spotkaniu, z dziennikarzami rozmawiali dyrektor RCB Janusz Skulich oraz zastępca dyrektora IMGW Rafał Bąkowski. Dyrektor Skulich zwrócił uwagę na wyjątkowość sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Podkreślił, że „celem akcji informacyjnych jest uświadomienie mieszkańcom Polski, że to nie będą takie normalne zjawiska,  że możemy mieć do czynienia z zagrożeniami życia i zdrowia”.

IMGW wydał ostrzeżenia 2 i 3 stopnia dla większości województw w związku z prognozowanymi upałami.  Od piątku do środy temperatury mogą sięgać nawet 36oC. Według meteorologów w połowie tygodnia przez Polską mogą przejść gwałtowne burze.

Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:

  • odpowiednio nawadniać organizm;
  • ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;
  • zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.

Więcej informacji dotyczących postępowania w trakcie upałów znaleźć można w poradniku RCB – Jak przygotować się na upał?

IMGP5636 IMGP5652