Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone dachy – to potencjalne skutki wiatru, który od piątku, 12 grudnia będzie wiał  w całym kraju. Spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego i południowego. Najsilniej wiać będzie w piątek na wybrzeżu, gdzie porywy wiatru w godzinach popołudniowych i wieczornych mogą osiągać do 90 km/h. W głębi kraju 80 km/h, a w szczytowych partiach Sudetów 120 km/h. Na wybrzeżu wiatr zacznie słabnąć w nocy z soboty na niedzielę, w górach w sobotę rano.

Kierowcy powinni być przygotowani na lokalne utrudnienia na drogach, które mogą być spowodowane przez powalone drzewa. Warto również wybierać miejsce parkingowe z dala od drzew. Należy także liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Linie przesyłowe mogą zostać uszkodzone przez łamiące się na skutek wiatru konary drzew. Warto w związku z tym posiadać w domu zapasowe źródło światła (latarki, świece), gdyby przerwy  w dostawach prądu były dłuższe.

Podczas porywistych wiatrów, duże zagrożenie stanowią również niezabezpieczone przedmioty takie jak np., doniczki pozostawione na balkonach, tarasach, parapetach okiennych czy w obejściu. Mogą zostać porwane przez wiatr i spadając wyrządzić komuś krzywdę uderzając np. w głowę. Pamiętajmy, aby usunąć lub zabezpieczyć takie przedmioty.

Poradnik: Jak przygotować się do wichury