Sytuacja w kraju w związku z upałami była tematem dzisiejszej (6 lipca) wideokonferencji dyrektora RCB Janusza Skulicha z przedstawicielami wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Wysokie temperatury powietrza, z którymi mieliśmy do czynienia w sobotę i niedzielę w całej Polsce, zwiększały zagrożenie dla wypoczywających ludzi.  W ubiegły weekend (4-5 lipca) w Polsce utonęło blisko 40 osób. Uczestnicy wideokonferencji podkreślali, że pomimo ostrzeżeń i apeli o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą, nie wszyscy potraktowali je poważnie. Dlatego przypominamy, że aby kąpiel była bezpieczna, należy:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
    nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Ubiegły weekend był pracowity także dla strażaków, którzy  interweniowali prawie 300 razy w związku z pożarami lasów.

Burze, które przeszły nad województwem zachodniopomorskim spowodowały awarie energetyczne – dziś rano prądu nie miało około 25 tysięcy odbiorców. Obecnie wszystkie awarie zostały usunięte.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni przewiduje utrzymywanie się upałów (do 36°C) do środy (8.07). Dzisiaj (poniedziałek) należy się liczyć z burzami na północnym zachodzie, a we wtorek i środę na północy, zachodzie, aż po województwa południowe. Burze mogą wystąpić też lokalnie w kolejnych dniach tygodnia. Od czwartku (9.07) nastąpi ochłodzenie do około 18-24°C. Upały wrócą w połowie miesiąca (14-16.07) z temperaturą do 32°C.

Więcej informacji na temat bezpiecznego wypoczynku można znaleźć w poradniku: Bezpieczny urlop.